CRUSHING BLISS

Zdrcující štěstí

Soundtrack bez filmu, Roman Holý s Ondřejem Brouskem bez funky a splnění jednoho muzikantského snu, to je CRUSHING BLISS, jedno z největších melancholických překvapení letošního podzimu.

"Celá věc vznikla tak, že jsme se potkali s Ondřejem v Monkey Business a přestože jsme v podstatě o generaci od sebe, shodli jsme se na tom, že dobrej film je pro nás možná ještě zajímavější, než jenom hudba samotná. Funguje tu víc médií najednou, to jak se snoubí obraz s muzikou je samozřejmě někdy silnější než jen poslech hudby,"  vrací se Roman Holý ve vzpomínkách k tomu, jak celý projekt vzniknul. "Jsme fanatický uctívači filmu jako takovýho, jako uměleckýho vyjádření…., furt jsme si o tom jen tak povídali, každej občas něco někam udělal – Ondřej do divadla nebo do filmu, já taky – a říkali jsme si, že by stálo za to spojit naše posedlosti, když si v tom tak rozumíme. Máme rádi stejný skladatele, měníme si filmy…"

2004_10_25_ROMAN_A_ONDREJ_1.jpgNápad vrtá v hlavě

Z vášnivých debat nad filmem a muzikou se pomalu ale jistě rodil nápad a od nápadu nebylo daleko k realizaci. Jediné, co k ní Romanovi s Ondřejem chybělo, byl poctivý biják. "Naším snem je dělat muziku k pořádnejm filmům. Bohužel jsme zatím neměli šanci dělat na něčem, co by nás fakt oslovilo," popisuje Roman Holý situaci, ve které se dvojice nacházela asi tak před rokem a Ondřej Brousek přibližuje důvod, proč nakonec společně zvolili docela svérázné řešení. "Na dobrou nabídku bychom taky mohli čekat třeba dalších dvacet let , tak jsme se rozhodli nečekat a radši si to udělali sami."  Roman ho hned doplňuje: "Natočili jsme soundtrack bez filmu, jehož obsah si žijeme ve svejch hlavách a doufáme, že i každej,kdo bude mít chuť, si vytvoří ve svý hlavě svůj vlastní film."

Původní koncept šel přitom ještě mnohem dál. Celá myšlenka byla dotažená do takové absurdity, že měl vzniknout soundtrack bez jediné indicie, která by prozrazovala skutečné autory a to včetně bookletu s fiktivními fotkami z natáčení. "Žádný naše jména, žádný český nápovědy, měli jsme i vymyšlený jméno skladatele, ale bylo by to těžký na realizaci i na to,jak dostat věc k lidem. Když film neznáš, tak si nejdeš koupit soundtrack," vysvětluje Roman, proč nakonec idea naprosto anonymní nahrávky padla.

Volnost, rovnost, melancholie

"Lidi, který nás vnímaj přes nějaký kapely, asi budou do jistý míry překvapený," shodují se oba autoři. Na Crushing Bliss se totiž rozhodli zkombinovat zvuk velkého symfonického orchestru s elektronikou. "Roman měl v počítači nějaký nápady a já jsem měl klavírní motivy,který jsme dál rozepsali a aranžovali, jak se nám chtělo. Stanovili jsme si daleko míň pravidel než u Monkey Business," přibližuje vznik nahrávky Ondřej Brousek.
"Rozhodli jsme se, že když to bude trvat pět let, tak to prostě budeme točit pět let. Uvolníme se tak, jako jsme se nikdy neuvolnilia dělali jsme si, co jsme chtěli. Žádnej žánr nám nepřikazoval, že musej někde bejt rovný bubny nebo nějaká basová figura nebo zpěv. V tomhle jsme si udělali absolutní volnost," říká Holý a výsledek podle toho opravdu zní.
A to nakonec nahrávka vznikala "jenom" jeden rok. Symfonické party, které napsal Ondřej Brousek, se nahrávaly ve studiu A České televize pod taktovkou našeho předního dirigenta Mária Klemense, který už dřív spolupracoval s Monkey Business, natáčel je šedesáti čtyř členný orchestr Rudolfa Wiedermanna. Zbytek se kompletoval letos v létě u Romana na chalupě.  
Jako hosté se na desce objevují kytaristé Peter Binder, Mirek Chyška, Oldřich Krejčoves, temné basklarinetové sólo si vystřihl František Kop, v roli zpěváků se tu kromě samotného Romana Holého objevuje Dan Bárta a Ema Brabcová, zpěvačka kapely Khoiba.

Faktor Ema

"Jednu z hlavních zásluh na tom, že alespoň my dva, jsme tou deskou tak pohlcený, je Ema.. Dala jí další rozměr,velmi ji  posunula. Jsem z ní naprosto nadšenej," rozplývá se Roman Holý. Jak už to tak bývá, nápad angažovat právě tuhle mladou nadějnou zpěvačku, přišel sám a úplnou náhodou. " Bylo to v době, kdy už jsme na týhle desce dávno dělali, měli jsme jí v hlavě. Jel jsem autem a v rádiu slyšel nějakou písničku, která se mi hrozně líbila. Podle zvuku jsem věděl, že to není nic anglickýho, nic zvenku a zároveň jsem věděl, že tam někdo zajímavě zpívá. Tak jsem zavolal do rádia a tam mi řekli, že je to Khoiba. Nelenil jsem, sehnal jsem si nějaký telefony a tý slečně zavolal, jestli by se chtěla sejít, že bych pro ní měl nějakou nabídku spolupráce. Přišla celá vykulená, tak jsem jí říkal: Neboj se, nechci žádný funky…" vzpomíná Roman. "Nakonec se pro ten nápad nadchnula, stali jsme se přáteli a ona pak o prázdninách  jezdila za náma na chalupu, kde jsme natáčeli a myslím, že oboustranně vzniklo něco, co stojí za to."

Spolupráce s Emou Brabcovou byla totiž nakonec hodně specifická. "Vůbec nic jsme jí nemuseli vymejšlet. Perfektně se orientuje v harmonii a všechny svoje party si vytvořila sama," potvrzuje Ondřej Brousek. V podstatě se z ní tak stala ne nepodstatná spoluautorka celé desky. A ti, co už album slyšeli, se shodují na tom, že takhle ještě nikdo  Emu Brabcovou zpívat neslyšel.

2004_10_25_ROMAN_A_ONDREJ_2.jpgRozhodně ne komedie

"Ať Roman udělá cokoliv, tak budou pořád všichni říkat, že "Holý opět vydal funkovou šlapající desku" a přitom třeba u Monkey Business jsou prvky popu, country, balady, a vůbec všechno. Tímhle chceme definitivně říct, že taky, kurva, děláme něco jinýho," vysvětluje Ondřej Brousek.

"Spousta soundtracků se nedá moc poslouchat v kuse, je tam pětkrát přechroustanej jeden motiv a tak. My jsme se snažili i  o to, aby se Crushing Bliss dalo poslouchat jako jako album. Jsou tam i pseudopísničky, dalo by se to celé brát i jako trošku depresivnější kapela." Když se obou autorů zeptáte na to, jaká "depresivnější kapela" by to tedy tak asi mohla být, nejspíš vás odkážou k Dead Can Dance.

Zůstaňme ale u filmové symboliky. Už od prvního tracku na desce Crushing Bliss je jasné, že Roman Holý s Ondřejem Brouskem neudělali žádnou funky veselohru. Komedie to není rozhodně, spíš drama s přesahem do chytrého thrilleru. A někde ve vzpomínkách dědečka je tam možná i jedna válečná scéna. To už jsme ale moc konkrétní.

Jak říkají sami autoři: "Nechceme lidi k ničemu navádět , ať si vytvoří film sami.

Album CRUSHING BLISS vyjde v listopadu 2004

foto: Roman Černý